Pandēmijas sākumā

Laikam ejot, mēs mēdzam atskatīties un teikt – cik ātri laiks skrien, cik ātri aug bērni, cik ātri paiet dienas, nedēļas, mēneši un gadi. Šobrīd, kad pasaulē notiek prātam neaptveramais, šķiet, ka laiks iet uz priekšu vēl ātrāk. Ar katru dienu pieaug inficēto skaits Latvijā, inficēto un mirušo skaits pasaulē. Tepat kaimiņos, Igaunijā, 205 inficēto.

Atvērt acis
12.marta pēcpusdienā sēdēju un gaidīju tiešraidi no Krīzes vadības padomes sēdes. Vai tiešām slēgs skolas? Vai būs citi ierobežojumi?
Jā, slēdz skolas līdz 14. aprīlim. Daļai skolēnu prieks, dažiem skumjas. It īpaši 9. un 12. klašu skolēniem – tuvojas eksāmeni un parādās bažas, vai vispār būs iespēja noslēgt mācību gadu un iegūt pamatskolas vai vidusskolas atestātu.
Līdz paziņojumam par skolu slēgšanu, no draugiem un paziņām dzirdēju to, cik vieglprātīgi darba kolēģi izturas pret šo pandēmiju. Saka, ka tas ir uzpūsts burbulis, mirst tikai vecāka gada gājuma cilvēki, aizmirstot, ka viņiem ir vecāki, vecvecāki, kuri ir riska grupā. Tomēr pieņemtie lēmumi par ierobežojumiem daļai sabiedrības nedaudz atvēra acis un lika mainīt savas domas, un atcelt plānotos ceļojumus, kurus tāpat nāktos atcelt piespiedu kārtā, ņemot vērā sestdien, 14. martā, pieņemtos ierobežojumus uz starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem.
Savā ziņā saprotams, kādēļ daudzi neticēja un negribēja noticēt situācijas nopietnībai. Galu galā – kamēr tas reāli nenotiek deguna galā, grūti noticēt, vai ne? Vēl jo vairāk – Latvijā tikai “pāris” saslimušie, tas nekas nav. Tie pāris ir tie, kuri ir oficiāli zināmi. Man pat negribas domāt par to, kāds varētu būt reālais skaitlis, ņemot vērā cilvēku bezatbildīgo rīcību ceļot un neuztraukties. Vēl jo vairāk – dusma uz tiem cilvēkiem, kuri pēc atgriešanās no ceļojumiem, pilnvērtīgi neizpilda karantīnas un pašizolācijas nosacījumus, bet izmanto laiku “lietderīgi” – lai apmeklētu skaistumkopšanas salonus, procedūras vai aizietu beidzot iepirkties, jo nu ir pietiekami daudz laika. Labrīt, mīļo cilvēciņ, mosties un atver acis, ko tu ar tādu rīcību dari!
Bet nesaprot un turpina. Kamēr nekas nav noticis ar pašu, tikmēr neticēs situācijas nopietnībai un bīstamībai.

Neziņa
Pilsētā, kurā es dzīvoju, pagaidām viss ir mierīgi. Objektīvi gan nevaru novērtēt, jo uzturos savā pilsētas nostūrī, pilsētas centru apmeklēju tad, ja nu dikti vajag. Pēc aicinājuma neapmeklēt lielveikalus “pīķa” stundās, to arī darīju. Apmeklēju tad, kad nevajadzētu būt lielām ļaužu masām. “Rimi” stāvgrūdāmi pilns, vairums cilvēku ar iepirkumu ratiņiem. Stumdās, grūstās, piena produktu stends kā izslaucīts, tāpat arī citi plaukti, kuros vēl svilpoja spēcīgās vētras paliekas. Tajā brīdī pārņēma sirreāla sajūta – varbūt arī man jāskrien pēc ratiņiem un jāgrābj griķi un tualetes papīrs? Tomēr neļāvos masu psihozei. Labi, atzīšos, atļāvos nopirkt kakao, jo divi iepakojumi par viena cenu. Savukārt masu psihozes ietekmē iegādājos roku dezinfekcijas līdzekli. Brīnumainā kārtā tie bija parādījušies vietējā ciema veikalā. Kaut arī mājās man ir trīs pudelītes, nolēmu drošības pēc iegādāties vēl vienu. Reizē tas lika uzdot virkni jautājumu – kam gatavoties, kas būs, cik ilgi? Ir pierasts pie parastā saaukstēšanās vīrusa, kas ilgst maksimums 2 nedēļas, līdz ar to nav jāpērk kilogramiem griķu.
Aizvien jauni pētījumi liecina, ka vīruss ir dzīvotspējīgs arī karstumā un saules staros, ka savu zenītu sasniegs laikā starp jūniju un augustu (avots: Iveta Buiķe “Koronvīruss COVID-19 – ko zinātnieki tev stāsta”)
Pagaidām nav vēlme ļauties panikai un vispār nespert kāju ārpus mājām. Kaut gan, atklāti sakot, nav patīkami pārvietoties ar sabiedrisko transportu, kad apkārt visi klepo un šķauda, jo tas liek skatīties uz apkārtējiem ar šķību aci un ierausties dziļāk šallē. Labi, ja sabiedrisko transportu nākas izmantot 15 minūtes. Kā rīkoties, ja jāizmanto starppilsētu sabiedriskais transports, kurā jāpavada pusotra stunda? Iet garā un ilgā pārgājienā?
Nav labi ļauties masu psihozei, jo var pienākt brīdis, kad katrs mazākais klepiņš vai šķaudiens liksies kā infekcija, un sāksies panika.

Bioloģiskais ierocis
Pagājušajā nedēļā mani sasniedza informācija, kura kādu laiku klejo interneta plašumos. Proti, attēli no grāmatām par vīrusa pareģošanu.

” [..] Chinese scientist named Li Chen defected to the United States, carrying a diskette record of China’s most important and dangerous new biological weapon in a decade. They call the stuff “Wuhan-400” because it was developed at their RDNA labs outside of the city of Wuhan, and it was the four-hundredth viable strain of man-made microorganisms created at that research center. “Wuhan-400” is a perfect weapon. It afflicts only human beings. No other living creature can carry it. And like syphilis, Wuhan-400 can’t survive outside a living human body for longer than a minute, which means it can’t permanently contaminate objects or entire places the way anthrax and other virulent microorganisms can. And when the host expires, the Wuhan-400 within him perishes a short while later, as soon as the temperature of the corpse drops below eighty-six degrees Fahrenheit (30°C – aut. piez.). [..] “If I understand you, the Chinese could use Wuhan-400 to wipe out a city or a country, and then there wouldn’t be any need for them to conduct a tricky and expensive decontamination before they moved in and took over the conquered territory.” – Dean Koontz, “The Eyes of Darkness”, 1981.g.
Interneta dzīlēs mediji mēdz noliegt sakritību ar šo grāmatu, jo COVID-19 ir ļoti daudz atšķirību ar minēto Wuhan-400. Jāpiebilst, ka nosaukumu “Wuhan-400” tas ieguva pēc grāmatas pārpublicēšanas 1989. gadā. Tā sākotnējais nosaukums bija “Gorki-400”, atsaucoties uz pilsētu Krievijā Ņižņijnovgorodu, kura laika posmā no 1932.-1990.gadam bija zināma kā Gorki.
Domājot par šo grāmatu un mediju noliegumiem, radās savas domas. Jā, varbūt pastāv maz sakritību starp vīrusu pazīmēm, bet kā gan 1981.gadā rakstnieks varēja ko tādu izfantazēt? Iespējams, ka 80-tajos gados tika sākta vīrusa izveide, tomēr laika gaitā, balstoties uz jauniem datiem, pētījumiem un pieredzi, vīruss tika tā modificēts, lai tas būtu dzīvotspējīgs šodienas apstākļos un spētu izpildīt savu uzdevumu. Varbūt pielāgošana šodienas apstākļiem to pielāgoja arī tam, ka atsevišķas dzīvnieku sugas spēj to pārnēsāt. Varbūt tas, ka dzīvnieki, piemēram, sikspārņi spēj to pārnēsāt, kalpoja kā lielisks aizsegs tam, ka patiesībā vīruss ir mākslīgi izveidots.
Gana dīvaina ir arī vīrusa nosaukuma maiņa – no Gorki-400 uz Wuhan-400. Zinot mūsu kaimiņu lielvalsts mūžseno vēlmi pēc lielām ietekmes teritorijām, vai var izslēgt variantu, ka Krievija sadarbojas ar Ķīnu?

Tikpat interesants raksts ir no otras grāmatas:
“In around 2020 a severe pneumonia-like illness will spread throughout the globe, attacking the lungs and the bronchial tubes and resisting all known treatments. Almost more baffling than the illness itself will be the fact that it will suddenly vanish as qucikly as it arrived, attack again ten years later, and then dissappear completely.” – Sylvia Browne, “End of Days: Predictions and Prophecies About the End of the World”, 2009.g.
Nesenāks un precīzāks pareģojums. Šaubos, ka cilvēki, kuri salīdzinoši precīzi pareģo šādas lietas, to izzīž no pirksta. Domāju, ka tie cilvēki pavisam skaidri zina to, ko lielākā daļa pasaules nezina. Konkrēti šis pareģojums liek domāt, ka nav vērts skriet pēc griķiem, jo pandēmija ilgs 10 gadus.

Nav zināms, kas notiks rīt, parīt, ņemot vērā to, cik daudz cilvēku šajās dienās atgriezīsies Latvijā. Diez vai visi ievēros 100% pašizolāciju un karantīnu. Jācer, ka tuvākajās dienās skaits ar oficiāli zināmajiem inficētajiem strauji nepieaugs.

Sargāsim sevi un savos mīļos. Atvērsim acis tiem, kuri neapzinās situācijas nopietnību. Ņemsim vērā ieteikumus, kā izvairīties no saslimšanas, jo tas ir tikai un vienīgi mūsu pašu labā.

Elposim malku svaiga gaisa! (tikai ar distanci metra attālumā)

Attēls: Anna Shvets, pexels.com

One thought on “Pandēmijas sākumā

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: